sobota, 4 stycznia 2014

29. Carrie

Tytuł: Carrie
Autor: Stephen King
Ilość stron: 208
Kategoria: Horror
Rok wydania: 2007
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Kiedy niedawno zapowiadali Carrie w kinach, byłam zafascynowana. Musiałam od razu przeczytać książkę i w sumie nawet nie znając wcześniej twórczości Kinga od razu zgadłabym, że to jego dzieło.

Carrie White dla rówieśników była obleśna i dziwna. Dziewczyny ze szkoły wyśmiewały się z jej pryszczy i brzydkich włosów. Najgorszym powodem do drwin z dziewczyny była jej niewiedza w sprawach dorastania, a także jej matka - religijna fanatyczka.
Jednak Carrie nie była zwykłą nastolatką. Postanowiła się zemścić tak, by już nigdy nikt jej nie dokuczał, a wręcz przeciwnie.. błagał o wybaczenie.

   Telekineza to dość trudny do ogarnięcia temat, ze względu na to iż nie jest realna w naszym świecie. Stephen King przedstawił ją tak autentycznie w tej książce, że zaczynałam się zastanawiać, czy aby na pewno coś takiego nie istnieje.

  Akcja rozkręca się tak na prawdę dopiero w połowie książki. Zemsta, zemsta i jeszcze raz zemsta.

 ,,Carrie'' to pierwsza książka Kinga, po którą sięgnęłam i jedyna póki co. Sama zastanawiałam się dlaczego. Pomimo tego, że wręcz uwielbiam horrory w postaci filmów, jakoś niezbyt przyjemnie się je czyta w moim przypadku. Od razu zaznaczam, że King to absolutny geniusz. Bez wątpienia mogę to stwierdzić po tej książce. Moja wyobraźnia działała na tak wysokich obrotach, że niektóre fragmenty aż mnie obrzydzały. Być może ze względu na moją wrażliwość, a może po prostu muszę w jakiś sposób 'dojrzeć' do twórczości Kinga.


Ocena: 5/6

Cytaty
 • „Ludzie z wiekiem nie stają się lepsi, stają się tylko sprytniejsi. Kiedy jesteś starszy i mądrzejszy, to wcale nie przestajesz obrywać skrzydełek muchom, po prostu potrafisz wymyślić lepsze powody, żeby to usprawiedliwić.”
 • „Taka była dziewczyna, którą teraz wszyscy nazywają potworem. Chciałabym, żebyście dobrze to sobie zapamiętali. Oto dziewczyna, która zadowala się hamburgerem i szklanką piwa za dziesiątkę. Dziewczyna, która ze swojej pierwszej szkolnej zabawy chciała wrócić wcześniej, żeby nie niepokoić mamy...”
 • „Tylko że żal jest jak plaster na zranione uczucia. Możesz powiedzieć, że jest ci przykro, kiedy wylejesz kawę albo kiedy spudłujesz podczas gry w kręgle. Prawdziwy żal jest tak samo rzadki jak prawdziwa miłość.”

3 komentarze:

 1. "Carrie" jest na mojej liście must have. Czytałam jak na razie 2 powieści Kinga i chętnie sięgnę po następną, a "Carrie" zapowiada się naprawdę dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zostawiła coś dziwnego? Jestem tego ciekawa! Muszę koniecznie przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo wiele słyszałam o tym pisarzu jednak jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po jego twórczość. A tą książkę już wiedziałam kilka razy na blogach, więc myślę, że może być fajna.

  OdpowiedzUsuń